SZYBKI KONTAKT 7.00 - 16.00

Nefere

Zaloguj się
Logowanie
Nowe konto
Do darmowej wysyłki brakuje: 100 zł Darmowa wysyłka!
okazja dnia
Strona główna / Blog / Historia zabawek

Historia zabawek

Drodzy klienci!

W dniu 29 marca pracujemy do godziny 13:00. Zamówienia tego dnia realizujemy wszystkie złożone do godziny 11:00

Pozdrawiamy 

Zespół Nefere

Skończył się rok szkolny, a więc i nauka, ale historia może być pasjonująca również, lub głównie poza szkołą. Dzisiaj taki właśnie historyczny temat, zebrany w kilka ciekawych faktów o tym jak powstawały zabawki.

O tym jak są stare świadczą już znaleziska ze starożytnego Egiptu. Już wtedy robiono pierwsze lalki z różnych materiałów jak drewno, skóra, glina czy kamień. Ale Egipcjanie potrafili wykonać również bardziej skomplikowane zabawki jak krokodyl z ruchomą żuchwą. 

W starożytnej Grecji i Rzymie w dalszym ciągu popularne były lalki i grzechotki. Głównie wykonane z gliny lub ceramiki, wypełnione nasionami, otrębami lub kulkami glinianymi. Początkowo tylko w kształcie owalnym lub okrągłym, a następnie również w innych kształtach. Starożytny Rzym to również moda na zabawę literkami, które pełniły funkcję edukacyjną. Edukacyjną funkcję zabawek doceniał nawet Platon.

Wyjątkowe jest to, że również po drugiej stronie ziemi, u rdzennych mieszkańców Ameryki odkryto podobne pozostałości zabawek, głównie drewnianych jak opisane powyżej. Drewniany jaguar z Meksyku to tylko jeden z przykładów.

W średniowiecznym społeczeństwie istotną rolę odgrywało rycerstwo, a jak rycerz to również jego wierzchowiec. To właśnie wtedy powstały najpierw koniki na kiju, a potem koniki na biegunach. Klasyczna zabawka znana od stuleci wciąż popularna w dzisiejszych czasach.

Pierwsze puzzle powstały dopiero  w 1767. Wtedy to Johna Spilsbury stworzył pierwsze puzzle w formie mapy Europy, które miały pomagać w nauce geografii. 

XIX wiek to rozwój zabawek do nauki ról w społeczeństwie. Tak powstały domki dla lalek, jako zabawki dla dziewczynek oraz żołnierzyki dla chłopców. Popularne były również zabawki religijne. Bawiono się klasztorami, arkami Noego. Popularne były zabawy w orszaki weselne lub - uwaga - w pogrzeby. 

Zabawki aż do połowy XIX wieku wykonywane były przez rzemieślników. Dopiero druga połowa XIX wieku zaowocowała rozwojem pierwszych zakładów produkujących zabawki na większą skalę. Pierwsze zakłady powstały we Francji i Niemczech. 

Popularne misie pluszowe to wynalazek stosunkowo młody. Ma jedynie nieco ponad 100 lat, a o to kto pierwszy go wymyślił toczą spór Niemcy i Amerykanie. 

Najbardziej znane zabawki jak klocki Lego, lalka Barbie czy kostka Rubika to zabawki, które powstały dopiero po drugiej wojnie światowej. Zabawki, jak zresztą i inne produkty wykorzystywały często technologie wynalezione właśnie podczas wojny.

Obecnie ilość wzorów, modeli, rodzajów zabawek jest ogromna. Dzieciaki i rodzice mają nieograniczone możliwości wyboru, ale chodzi o to, aby wybierać mądrze. A żeby nie zapomnieć hisotorii i zobaczyć jak to było kiedyś można, zwłaszcza w wakacje, wybrać się do muzeum zabawek.

Możecie wybrać się np do:

  1. Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach - oficjalna strona Muzeum http://www.muzeumzabawek.eu Poza zwiedzaniem można wziąć udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. 
  2. Muzeum zabawek Kudowa Zdrój lub Krynica Zdrój - podczas wakacji w Kotlinie Kłodzkiej lub Beskidzie Sądeckim można zajrzeć do muzeum, gdzie można zwiedzać wystawę indywidualnie lub grupowo. Można również zapisać się na warsztaty, podcczas których wykonacie zabawkę drewnianą;-) Oficjalna strona muzeum: http://muzeum-zabawek.pl/ 
  3. Miejskie muzeum zabawek w Karpaczu to kolejna propozycja na wakacje z dziećmi. Oficjalna strona mzeum http://www.muzeumzabawek.pl/ 
  4. Muzeum zabawek i bajek w Toruniu http://www.muzeumzabawekibajek.pl 

Zdjecia pochodzą ze stron internetowych wymienionych wyżej muzeów.